AnasayfaPortalliAramaÜye ListesiKayıt OlGiriş yapKullanıcı GruplarıSSS

Paylaş | 

Van Halen

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek 
YazarMesaj
Callistorm
Forum Şerifi
Forum Şerifi

Erkek
Dinlediğim Tür : Alternative rock
Yüzde kaç RockLOG\'luyum :
100 / 100100 / 100

MesajKonu: Van Halen   Ptsi Mart 31, 2008 1:21 am

Grup Elemanı: Eddie Van Halen ; Gitarı Konuşturan Adam , Bir Virtüöz !
Bir efsanenin isim babası. Yazdığı soloların lezzetini başka yerde bulmak zor.. Hollanda’da doğup tüm dünyayı kendisine hayran bırakan bir virtüöz. Armonisi, çift el tapping’i, kadife tonları, hızı, melodisi, ritmi... Yüzlerce grubu etkilemiş bir üstad, bir virtüöz.. Gitarı konuşturan adam, Eddie Van Halen!

Tam adı Edward Lodewijk Van Halen 26 Ocak 1955’te Nijmegen’de doğdu. Babası Jan Hollandalı, annesi Eugina Endonezyalıydı. Katolik olan Van Halen ailesi 1962 yılında California – Pasadena’ya taşındı. Buraya taşınır taşınmaz Eddie piyano eğitimi almaya başladı. Çok kısa bir süre sonra yeteneği anlaşıldı ve katıldığı yarışmalardan birincilikler almaya başladı. [ Bir radyo programında o zamanlar nota okuyamadığını söylemiştir.] California’ya taşındıktan sonra ailesinin ilk iş olarak ona ve abisi Alex’e bir piyano hocası aramaya başladığını söylüyor Eddie.
Biyografinin tamamını okumak için devamına tıklayın !
( Hazırlayan: Slayerized )

Bir röportajında “Kim piyanonun başında oturmak ister ki? Bu çok sıkıcı!” demişti Eddie. Piyanodan sıkıldıktan kısa bir süre sonra abisi Alex gitar, kendisi ise davul aldı. Eddie, davul setinin ödemelerini yapabilmek için gazete satıyordu. “Ben satışa çıktığımda abi davul çalışıyordu.” Diyor Eddie, Alex’in “Wipe Out” şarkısındaki davul solosunu kusursuzca çaldığını görünce biraz kıskandı ve hatta sinir oldu. Bu yüzden bagetleri bırakıp abisine bırakarak elektroya geçti.

Eddie gitara başladığında 12 yaşındaydı. Gitarına çok bağlıydı ve her gün çalışırdı. Hatta bazen evde kalıp gitar çalışabilmek için okulu asardı. Eddie 14 yaşına geldiğinde Eric Clapton’ın Cream grubundaki tüm sololarını çalabiliyordu. Yaptığı röportajlarda soloların tamamını en doğru şekilde çalamadığını ve bunalrı kendi tarzına uydurabimek için biraz değiştiridğini söylüyor.

1996 yılında Guitar World ile yaptığı bir röportajda Eddie’ye sol majörden çıkıp “Eruption” a kadar nasıl geldiğini sorduklarında Eddie cevabını veriyor:

“Çalışmak. Yatağımın ucuna oturur ve çalışmaya başlardım. Abim evden 7’de çıkar, partilere gider ve saat 3’e doğru eve gelirdi. Ve ben hala orda oturup gitar çalıyor olurdum. Bunu yıllarca yaptım ben, hala daha da yapıyorum.”

Eddie’nin en büyük idolü Eric Clapton’dı. Ayrıca Queen’ın Brain May’i ile jazz-fusion’ın üstadlarında Allan Holdsworth da etkilendiği isimlerin arasındaydı.

Van Halen’ın Kuruluşu
Van Halen’ın ilk oluşumları ve temelleri Ed liseden mezun olduktan sonra atıldı. Grubun temeli üç parçadan oluşuyordu. Eddie, Alex ve liseden arkadaşları, bassçı Mike Anthony.
Fakat grup o zamanlar Van Halen adıyla değil, Mammoth adıyla varlığını sürdürüyordu. Bu kadroda Ed lead gitar ve vokallerdeydi. Grubun kendi PA sistemi yoktu. Bu yüzden David Lee Roth’tan kiraladılar. Roth aslında Mammoth vokalliği denenmişti ama o zamanlar tam anlamıyla bir vokal değildi ve kabul edilmemişti. David, PA sistemini geceliği 50$’a Mammoth’a kiraladı.
Bu kadroyla bir yıl çaldıktan sonra Eddie vokal yapmaktan bıkmıştı ve David’i vokale getirirlerse PA sistemi için de kira ödemek zorunda kalmayacaklarını fark etti ve sonunda Roth da sonunda gruba dahil olmayı kabul etti.

Bassçı Mike Anthony, Mammoth’u ilk kez bir festivalde izlemişti. Bir yıl sonra Ed ve Alex yeni bir bassçı gerektiğini düşünmeye başladı. Çünkü Stone grubun coverladığı parçaların tamamını aklında tutamıyordu ve bassıyla başının belaya girdiği, zorlandığı görülüyordu.
Ed ve Alex, Mike Anthony ile görüşüp ona durumu anlattılar ve Anthony de kabul etti. Başlarda Anthony sadece bass çalacağını sanıyordu ama sonralar kendisinin back vokalleri de yapması istendi ve böylece Van Halen sound’unun temeli tamamlanmış oldu. Kısa bir süre sonra Roth “gruba neden kısaca Van Halen demiyoruz?” diyince Van Halen doğmuş oldu!! Grup bar programlarına genişleyen bir dinleyici kitlesiyle devam etti.

Van Halen kısa sürede sağlam bir seyirci kitlesi edindi. Artık her konserleri doluyordu. Bu fan kitlesi çok gürültücü ve sorun çıkarma potansiyeli olan bir topluluk olarak nam saldı ve Van Halen Pasadena’daki bir konsere seyircilerinin bu kötü ününden dolayı çıkamadı.
Bir barbekü partisinde verdikleri konser sırasında komşular gürültüden rahatsız olunca polis geldi fakat ateşli Van Halen fanları polis arabalarını ters çevirip bir memuru da ellerinden ağaca astılar =]

Pasadena’da uzunca bir süre Hollywood grubu sanıldılar. Dave’in giyimi ve sahne performansı bunda etkili oldu.
Hollywood’da ise Pasadena grubu oldukları düşünüldü. Bu sefer de Ed, Alex ve Anthony’nin kot-tişört giyimleri bunda etkili oldu.

1976 yılında KISS’ten tanıdığımız Gene Simmons, Van Halen’ı Los Angeles’teki bir barda izledi ve bazı çalışmlarını kayda almak istediğini söyledi gruba. Grup da kabul edince Simmons ve Van Halen New York’a, Electric Lady stüdyolarına gittiler. Bu demo kaydında “House of Pain” ve “Runnin’ With The Devil” parçaları vardı fakat Ed bu çalışmada kendini gösteremedi ve hatta hiç beğenmedi. Kendi ekipmanını kullanmayışı onu çok etkilemişti. Van Halen bu çalışmayı noktaladı ve Gene Simmons da KISS ile olan çalışmalarına geri döndü.

1977 yılında bir Hollywood konserini izleyen Warner Bros. Temsilcisi kontrat önerdi ve grup aynı yıl stüdyoya girip ilk albümleri olan Van Halen’ı kaydetti. Ve Van Halen resmi olarak doğmuş oldu.

Sound’u ve Tekniği
Edward Van Halen kendi tekniğini oturtana kadar birçok özel ve zor parçayı bir araya getirdi. Çift el tapping, doğal ve kendi ürünü olan çeşitli armonileri, hızı, melodik üstünlüğü ve ritmdeki inanılmaz duyarlılığı.. Tüm bunlar sayısız gitaristi derinden etkilemiş olan Eddie virtüözlükleri.

Gitarının bir diğer mükemmel yönü de tonu, yani herkesin bildiği adıyla Brown Sound.. Van Halen bu eşsiz tonu 100 watt’lık bir Marshall amfi, ton değişikliği için amfinin voltajını azaltan bir Variac ve gitarı Frankenstrat.. Gitarını Charvel Stratocaster tipi kasa, Gibson humbucker pickup [parafinle mühürlenmiş; mikrofondan kaynaklanan bozunmaları en aza indirmek için], pre-CBS Fender tipi tremolo kolu [daha sonraları Floyd Rose adını alacak olan sistemin aynısı] ve tekli bir ses kontrol sistemi.

Sonraki gitarları çeşitli Kramer modelleri ve kendi adına tasarlanmış olan üç gitar oldu: the Ernie Ball/Music Man EVH Model, the Peavey EVH Wolfgang ve the Chavel EVH Art Series.

Edward Lodewijk ve Van Halen, Sammy Hagar’ın gruba geri dönmesiyle birlikte çalışmalarına tekrar başladı.
Çok Yaşa Eddie!
( Hazırlayan: HMTR Yazarı Slayerized )

Tarih: 07.11.2006 Saat: 03:07 Gönderen: MadROLLER

Rock'ın özü muhalefettir.Yasalar izin verdiği sürece tabii.Ama rock ne der:''Ben bu dünyaya adam gibi yaşamak için geldim.'' Rock bu felsefeyle yaşamaya devam ediyor.Siyasetçinin rock'tan ve gençlikten korkmasının nedeni de budur(Cahit Berkay)05/2008

bu sayfada ki yazilarin hepsini okudum ve mahmut... sen haksizsin ib*e... seni kiniyorum ve sana laflar hazirladim...
Kullanıcı profilini gör http://www.rockvelog.com
Callistorm
Forum Şerifi
Forum Şerifi

Erkek
Dinlediğim Tür : Alternative rock
Yüzde kaç RockLOG\'luyum :
100 / 100100 / 100

MesajKonu: Geri: Van Halen   Ptsi Mart 31, 2008 1:25 am

26 Ocak 1955 yılında Hollanda’nın Nijmegen şehrinde doğdu. Gerçek adı Edward Lodewijk Van Halen’dır. Ailesiyle birlikte 1962 yılında Hollanda’dan Pasadena Californiya’ya taşınmışlardır.

Önceleri piyano dersleri almış ancak piyanonun başında oturmanın çok sıkıcı olduğunu düşünerek bateri çalmaya başlamıştır. Abisi “Alex Van Halen” ise gitar dersleri almaya başlamıştır. Ancak Eddie Van Halen daha sonra esas yeteneğinin gitar olduğuna karar vermiş ve abisiyle enstrümanlarını değiştirmişlerdir. Yaklaşık 12 yaşlarında gitar çalmaya başlayan Eddie durmaksızın pratik yaparak kendini geliştirdi. 14 yaşına geldiğinde Eric Claptonun Cream grubunda attığı soloları notası notasına çalabilir duruma gelmişti. 1974 yılında Van Halen grubunun temellerini abisiyle birlikte “Mamut” adlı grupla attı. 1990’ların sonlarında ağız ve dil kanserine yakalandı. Doktorlar günde 12 ile 14 saat ağzında metal pena tutmasının bu hastalıklara sebep olduğunu söylediler. Çeşitli tedavi metotlarıyla dil kanserinden kurtulmuş ancak hala ağız kanseriyle mücadele etmektedir. Her şeye rağmen de sigara içmeye devam etmektedir. Sağlık nedenleriyle psikolojik yapısı da bozulmuş ve bunun sonucu olarak çevresi tarafından geçimsiz biri olarak tanımlanmaya başlamıştır. Bu durum eşiyle boşanmasına sebep olmuştur. Eddie Van Halen’in oğlu da yeni albümlere de Van Halende çalacaktır.

Van Halen, 1978'de kuruldu ve 1980'lerde dünya çapında bir grup oldu. Eddie Van Halen'in gitarı ve David Lee Roth'un şovlarıyla dikkat çekmişlerdir.

Rock'ın özü muhalefettir.Yasalar izin verdiği sürece tabii.Ama rock ne der:''Ben bu dünyaya adam gibi yaşamak için geldim.'' Rock bu felsefeyle yaşamaya devam ediyor.Siyasetçinin rock'tan ve gençlikten korkmasının nedeni de budur(Cahit Berkay)05/2008

bu sayfada ki yazilarin hepsini okudum ve mahmut... sen haksizsin ib*e... seni kiniyorum ve sana laflar hazirladim...
Kullanıcı profilini gör http://www.rockvelog.com

Van Halen
Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası